Angielska pogoda na europejskich boiskach

Angielska pogoda na europejskich boiskach

Grając w różnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych trzeba prezentować różne style i strategie gry. Często miejsce gry decyduje o odpowiednim przygotowaniu fizycznym, o czym doskonale wiedzą selekcjonerzy reprezentacji narodowych przygotowujący swój zespół do trudnych turniejów na obozach wysokogórskich chociażby. Zmiany stref klimatycznych i czasowych potrafią wybić zespół piłkarski z rytmu nawet na cały tydzień, dlatego przed ważnymi imprezami sportowymi przybywa się na miejsce nawet dwa tygodnie wcześniej. Sytuacja wygląda inaczej, gdy zespoły nie muszą tak podróżować, grają w stale tych samych obiektach i w tej samej strefie klimatycznej. Dotyczy to więc zespołów z tej samej ligi – przeważnie zima czy lato na terenie danego państwa jest podobnie dotkliwe w tych samych okresach. Nie ma więc mowy o tym, by jeden zespół wykorzystywał tylko to, że panuje angielska pogoda i rozgrywanie spotkań na ich boisku jest wyjątkowo trudniejsze dla rywali.

Pojęcie angielska pogoda oczywiście ma bardzo silne konotacje na Wyspach, ale dzisiaj ze względu na zmiany klimatyczne taka specyficzna angielska pogoda powszechna jest także na całym Kontynencie. Europa ostatnio przechodzi poważne załamania pogodowe, przez co angielska pogoda nie jest już zagadnieniem, z którym zmagać muszą się wyłącznie zawodnicy z Premier League i ich trenerzy. Niemniej ze względu na specyficzne położenie geograficzne Wielkiej Brytanii, tamtejsze miasta faktycznie znajdują się notorycznie pod wpływem tego niekorzystnego mocno zimnego i wilgotnego frontu oceanicznego z kierunków grenlandzkich i islandzkich.

To, co wszyscy mają na myśli mówiąc angielska pogoda, to przede wszystkim bardzo dotkliwy i przeszywający wiatr, który skutecznie uprzykrza trenowanie jakichkolwiek sportów, a w przypadku rozgrywania spotkań piłkarskich, po prostu drastycznie utrudnia prowadzenie piłki i prawidłowe techniczne rozegranie. Opady deszczu to element praktycznie nieoderwalny dla całej angielskiej pogody, podobnie jak wysokie zachmurzenie, niska temperatura czy mgły. Niemniej osoby odpowiedzialne za strategiczne zarządzanie Premier League doskonale znają te aspekty i dlatego tak mocno finansują swoje kluby, by te stać było na innowacje konstrukcyjno-budowlane na swoich obiektach gwarantujące podwyższenie komfortu rozgrywanych spotkań. Zadaszenie to tylko jedno z możliwych rozwiązań – na Wyspach jednak wyjątkowo często spotykane są stadiony z rozkładanym dachem. Jest to rozwiązanie tyleż kosztowne, co bardzo istotne z punktu widzenia długofalowego zabezpieczenia przychodów klubu z tytułu obsługi dnia meczowego.