Niektóre polskie kluby maja obecnie zdecydowanie inny poziom organizacyjny i renomę od całej reszty. Siła ta przekłada się oczywiście na wyniki sportowe, ale także finansowe, co pozwala lepiej planować długofalowy rozwój. Dla większości klubów w Polsce, które nie mają środków ani bazy jak Lech Poznań, każdy rok walki o otrzymanie licencji pozwalającej na grę w Ekstraklasie, może zakończyć się fiaskiem. Niestety nie brakuje klubów z mniejszych miast lub z mniejszymi możliwościami organizacyjnymi, które mimo dużej frekwencji na stadionie, nie są w stanie zbudować klubu zdolnego chociażby do rywalizacji o miejsca dające prawo gry w kwalifikacjach do pucharów europejskich. Dla zespołów jak Lech Poznań nie zakwalifikowanie się do pucharów w jakimkolwiek sezonie zawsze odczytywane jest jako totalna porażka, a większość trenerów nie będących w stanie zapewnić na koniec ligi zespołowi miejsca w pierwszej trójce, praktycznie na pewno pożegna się z posadą.
Ciśnienie, które widać w Poznaniu, jest także obecne w wielu innych miastach Polski, które w ostatnich latach zaczęły zupełnie inaczej patrzeć na piłkę nożną. Nie jest to już zabawa dla wąskiej grupki kibiców, ale poważny biznes, który dla inwestora ma przede wszystkim przynosić odpowiednie zyski. Lech Poznań bez względu na charakterystykę konkretnego sezonu, zawsze stara się rywalizować z Legią Warszawa. Pod względem organizacji i finansów, stołeczny klub wyznacza zupełnie inny poziom w Polsce, ale w Poznaniu mimo wyraźnych braków budżetowych starają się nadrabiać odpowiednią wizją i strategią. Jak pokazują wyniki sportowe, oba kluby wydają się kroczyć odpowiednią ścieżką, co widać także po frekwencji na trybunach.
Oba kluby nie mają problemów z ich zapełnieniem, mimo że mają bardzo duże i nowoczesne obiekty. Ich baza kibicowska jest także doskonale zorganizowana – Wiara Lecha to organizacja, która wspiera Lech Poznań na wszystkich frontach, także w mediach społecznościowych. Najważniejsze jest jednak zaangażowanie tych stałych wiernych fanów w życie klubu, jego utrzymanie, a przede wszystkim doping. Lech Poznań podczas nawet dalekich wyjazdowych meczów w pucharach europejskich imponują wszystkim widzom i telewidzom swoim niesamowitym dopingiem. Jest widowiskowy i świetnie przeprowadzony, a kibice z Poznania nawet pozostając w znaczącej mniejszości na stadionie gospodarza, są w stanie przekrzyczeć spikera i kibiców drużyny domowej.
O tym, że kluby jak Lech Poznań są w stanie rok rocznie funkcjonować na takim poziomie i utrwalać własną markę oraz renomę, także na arenie międzynarodowej, musi jednak przede wszystkim wynikać z odpowiedniego poziomu sportowego. Duże pieniądze w polskiej Ekstraklasie ma chociażby Lechia Gdańsk, długo miała Wisła Kraków, obecnie nie brakuje budżetu chociażby w Zagłębiu Lubin. Niemniej kluby te nie były w stanie wykorzystać zamożnego właściciela i ambicji inwestorów w sposób, który zapewniłby sukces sportowy. Ostatecznie bez mistrzostwa Polski czy chociażby awansu do Pucharu Europy – wiele klubów musi zrobić wiele kroków wstecz.
Nowa historia Lecha to przede wszystkim stadion przy Bułgarskiej. Od momentu powstania tego obiektu był tylko jeden gorszy sezon, w trakcie którego nie udało się zanotować wzrostu frekwencji lub liczby sprzedanych karnetów. W prawie każdym przypadku, rok do roku, Lech Poznań notuje wzrost przychodów z dnia meczowego. Wynika to jednak nie z samego faktu powstania nowego stadionu – taki jest chociażby we Wrocławiu, gdzie tamtejszy zespół ledwo przyciąga na trybuny pięć tysięcy kibiców w trakcie kolejki. Lech Poznań przede wszystkim przyzwyczaił swoich kibiców do bardzo dobrych występów. Swojego czasu do Poznania przylatywały takie zespoły jak Juventus czy Manchester City i wcale nie były tutaj lekko przyjęte. Lech Poznań był w stanie z wieloma rywalami z europejskiego topu rywalizować jak równy z równym, a do tego styl gry zespołu z Poznania bardzo podobał się wielu Polakom. To kolejna przewaga tego klubu – ma wiernych fanów nie tylko w samym Poznaniu, ale w całej Polsce, właśnie ze względu na zaangażowanie, agresywny styl gry, dobre przygotowanie fizyczne i godne reprezentowanie kraju na arenie europejskiej.
Klub z Poznania ma na swoim koncie wiele Mistrzostw Polski, z których ostatnie zdobył przed rokiem, kompletnie zaskakując Legię Warszawa. W tym roku próba obronienia Mistrzostwa zaczęła się fatalnie – Lech Poznań na początek rozgrywek Ekstraklasy zanotował serię wielu porażek i remisów. Ze względu jednak na zmianę formy rozgrywek Ekstraklasy i wprowadzenie reformy ESA37, zakładającej rozegranie dodatkowych siedmiu kolejek dogrywki między najlepszymi i najgorszymi ośmioma zespołami sezonu zasadniczego – Lech Poznań ma jeszcze teoretyczne oraz praktyczne szanse na włączenie się do rywalizacji o miejsce dające prawo gry w europejskich pucharach w kolejnym sezonie. Jeśli chodzi o Mistrzostwo, z każdą kolejką wygranie sezonu 2015/2016 wydaje się coraz trudniejszym zadaniem.