Robert Lewandowski wśród najlepszych strzelców Bundesligi

Robert Lewandowski wśród najlepszych strzelców Bundesligi

Tytuł króla strzelców zawsze daje bardzo wiele zawodnikowi – zwłaszcza na pozycji atakującego. Napastnik rozliczany jest przede wszystkim ze strzelanych goli, ale bez wątpienia znaczenie ma także poziom ligi, w której na co dzień rywalizuje. Inaczej liczy się dwadzieścia goli zdobytych w Bundeslidze, a inaczej strzelenie nawet czterdziestu bramek w lidze litewskiej. Niewątpliwie jednak bez względu na długość i szerokość geograficzną, częstotliwość punktowania przez napastnika na poziomie powyżej jednej bramki na mecz musi budzić zainteresowanie skautów i menadżerów piłkarskich. Nie tylko najlepsi strzelcy Bundesligi otrzymują sowite wynagrodzenie za swoją dobrze wykonaną pracę. Napastnicy oraz pomocnicy mają przeważnie najwięcej do powiedzenie podczas negocjacji nowego kontraktu, ponieważ ich udział w strzelanych bramkach jest przeważnie największy.

Nawet jeśli zespół preferuje defensywny styl gry a trener układa cały skład przede wszystkim od stoperów, bocznych obrońców i defensywnych pomocników – to bramkostrzelny napastnik będzie z całej drużyny zarabiał najwięcej. Oczywistym jest też, że najlepsi strzelcy Bundesligi przyciągają na stadion gospodarza dużo więcej kibiców, sprzedają więcej pamiątek, koszulek i gadżetów z klubowym logo. Posiadanie w swoim zespole napastnika z koroną króla strzelców to klucz do zdobywania mistrzostw, co pokazują statystyki. Bardzo rzadko zdarza się, żeby królem strzelców zostawał zawodnik, który nie gra w klubie Mistrza. Tak było w Bundeslidze trzy sezonu temu, gdy najlepszym klubem zostawała Borussia Dortmund, ale jej napastnik, Robert Lewandowski, był o jedną bramkę gorszy od ówczesnego zwycięzcy – Klaasena.

Mimo to najlepsi strzelcy Bundesligi od wielu lat muszą rywalizować z Polakiem, który regularnie, rok po roku od przybycia do niemieckiej ligi, ma bardzo wysoką skuteczność i bije się do samego końca o ten prestiżowy tytuł. Udało mu się nawet raz zostać królem strzelców, chociaż rzeczywiście miał jeszcze bardzo duże szanse dwukrotnie. Nie zawsze jednak to najlepsi strzelcy Bundesligi stają się też jej najbardziej rozpoznawalnymi zawodnikami. Mimo swojego mniejszego dorobku bramkowego niż Huntelaar, Gomez czy Mandżukić, to Robert Lewandowski szybko stał się najbardziej medialnym nazwiskiem całej ligi. Dzisiaj najlepsi strzelcy Bundesligi to Robert Lewandowski i Abaumeyang, zawodnik Borussi, który z Robertem zdążył nawet rozegrać jeden sezon pod wodzą Jurgena Kloppa.