Sukces sportowy reprezentacji

Sukces sportowy reprezentacji

Sukces piłkarskiej reprezentacji kraju i sukces klubów z ligi piłkarskiej tego kraju nie jest nigdy tożsamy i gdyby zawsze mistrzostwo świata reprezentacji oznaczało rychłe zwycięstwo klubu z tego kraju w Lidze Mistrzów – obstawianie wyników tych rozgrywek było wyjątkowo prosto. Niewątpliwie jednak istnieje wiele połączeń, które sprawiają, że silna kadra narodowa ma stabilne fundamenty, o ile liga w danym państwie jest zdrowa i odpowiednio funkcjonuje. Zdrowe funkcjonowanie narodowej ligi to oczywiście otwartość na jakość sportową, także graczy zagranicznych, a więc gotowość do sprowadzania zawodników spoza Hiszpanii i Europy, jeśli zechce tego klub z Primera Division. Kluby w takiej lidze nigdy nie pozwoliłyby sobie jednak na sprowadzanie zagranicznego zawodnika za duże pieniądze, jeżeli w ich własnych rezerwach lub akademiach znajdowaliby się potencjalni następcy na daną pozycję o porównywalnych atrybutach piłkarskich. A ponieważ największe kluby takich lig jak hiszpańska, niemiecka czy angielska prowadzą nawet kilkanaście różnych roczników, a w każdym trenują z grubo ponad setką zawodników – wydatki na akademie w budżetach wielkich klubów także są astronomiczne.

Nie dziwota więc, że takie ligi bardzo często wprowadzają do gry na najwyższym poziomie zawodników bardzo młodych i o narodowości danego kraju, więc potencjalnych kadrowiczów. W innych ligach niż hiszpańska młody Hiszpan szybko nie otrzymałby możliwości zagrania w oficjalnej grze, a przy pierwszym błędzie mógłby stracić swoje szanse na kolejne dwa lata. W swojej własnej narodowej lidze zawodnikowi jest o wiele łatwiej się rozwinąć, nabrać ogrania w trudnych warunkach, a także zmierzyć się z rywalami w konkretnym reżimie taktycznym. Wszystko to sprawia, że reprezentacja zbudowana na okoliczność dużej imprezy międzynarodowej z kadrowiczów w większości pochodzących z tej samej ligi – a tak właśnie jest w hiszpańskiej piłce nożnej – umożliwia ich zdecydowanie łatwiejsze zgranie czy przygotowanie kondycyjne, niż przy zlepianiu kadry z zawodników dwudziestu różnych lig piłkarskich świata.

Kadra jednak nie jest tylko i wyłącznie swoistym odkurzaczem, który zasysa najbardziej utalentowanych zawodników w lidze i eksploatuje ich. Niejednokrotnie zresztą wielkie kluby niechętnie puszczają swoich najlepszych zawodników na kluczowe terminy na spotkania reprezentacyjne, w obawie przed kontuzją takiego zawodnika. Ostatecznie jednak sukcesy samej kadry piłkarskiej także mogą bardzo mocno przyczynić się zarówno do podniesienia wartości samego zawodnika i ostatecznie lepszym transferze z klubu, jak i innych aspektach. Gdy kadra gra dobrze i odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej, nie tylko jej zawodnicy zyskują na wartości – prawa telewizyjne do meczów ligi także, podobnie jak frekwencja na stadionach. Wartość sportowa klubów, które zauważają, że na swoich własnych młodych reprezentantach można nie tylko dobrze grać w piłkę, ale przy okazji promować lepsze relacje z regionalnymi kibicami i budować więź z nimi, tożsamość klubową – rośnie. Wszystko to sprawia, że liga kraju z mocną reprezentacją natychmiast ma lepsze warunki organizacyjne i negocjacje biznesowe, więc sukces ligi oraz reprezentacji jest w dużym stopniu uzależniony nawzajem od siebie.