Zadania piłkarzy na boisku piłkarskim

Zadania piłkarzy na boisku piłkarskim

W czasie meczu piłkarskiego na murawę stadionu wybiega zawsze jedenastu graczy, pośród nich należy wymieniać napastnika, bramkarza, obrońca oraz pomocnika. Do każdego z nich należy specyficznie określona rola.

Napastnik jest zawodnikiem, który w największym stopniu jest wysunięty w bramkę przeciwnej drużyny spośród swojego zespołu. Jego zadaniem jest zdobycie największej liczby goli, atak bramki rywala i wykańczanie wszystkich akcji. Należy wymieniać kilka typów napastnika, wysunięty – jego odpowiedzialność na boisku spoczywa za zdobywanie jak największej liczby goli, gra na tzw. szpicy, skrzydłowy – jego pozycja na boisku to lewa lub prawa strona a jego najważniejsze zadania to centrowanie piłek w pole karne rywala a także zdobywanie goli w pozycji np. sam na sam lub z dośrodkowań, ostatni typ napastnika to cofnięty – rola jego to rozgrywanie piłki a także wykonanie ostatniego podania np. do środkowego napastnika w przykładowej formacji 4-4-2. Cechy, które powinny wyróżniać dobrego napastnika to na pewno umiejętność wykończania akcji z niemalże każdej pozycji. Kompletny piłkarz na tej pozycji powinien potrafić dryblować aby w kluczowym momencie zgubić obrońcę drużyny przeciwnej i zdobyć gola.

Bramkarz bardzo często nazywany jest golkiperem – jego główne zadanie to uniemożliwienie drużynie rywali zdobycia gola. Na boisku tylko ten piłkarz może używać rąk – dotyczy to zarówno akcji ofensywnych i defensywnych ale wyłącznie w swoim polu karnym. Bramkarz w odróżnieniu od swoich kolegów z drużyny a także przeciwników i sędziego ma zdecydowanie inny strój – może posiadać rękawicę bramkarskie, które umożliwiają mu prawidłowe obrony. Golkiper, który chcę najlepiej bronić swojej bramki powinien być gibki i rozciągnięty.

Pomocnik rozgrywa swój mecz stojąc na środku pola pomiędzy obrońcami oraz napastnikami. Ze względu na typ piłkarza można wyróżniać ich kilka – ofensywny, środkowy, boczny, defensywny lub cofnięty skrzydłowy. Ogólnym zadaniem zawodników na tej pozycji jest odbiór piłki przeciwnikowi i zaczęcie akcji ofensywnej swojego zespołu, rozegranie piłki pomiędzy swoimi zawodnikami aby ułatwić im zdobycie bramki poprzez podanie równoległe, prostopadłe. Cechy, które powinny wyróżniać dobrego pomocnika to na pewno umiejętność świetnego rozgrywania piłki. Oprócz tego na duży plus należy wymieniać duże wyszkolenie techniczne – świetne dryblingi, dośrodkowania a nawet umiejętność zdobywania bramek z rzutów wolnych.

Obrońca w trakcie trwania meczu piłkarskiego jest odpowiedzialny za obronę swojego pola karnego przez atakiem drużyny przeciwnej. Ze względu na styl piłkarza można wyróżniać – bocznych obrońców, środkowych, ostatniego stopera. Zadanie tego piłkarza nie polega wyłącznie na bronieniu swojego pola karnego. Oprócz tego może się także włączać w przypadku wykonywania stałych fragmentów gry m.in. rzut wolny, rzut rożny. Nowocześni obrońcy bardzo często przyłączają się również do akcji ofensywnych jako oskrzydlający zawodnicy mający za zadanie ,,wrzucić” i ,,zacentrować” piłkę do swoich piłkarzy. Dobry obrońca powinien powstrzymywać rywali w sposób czysty. Jego wślizgi powinny być zawsze skuteczne a w swoim polu karnym powinien unikać brutalnych fauli ze względu na ryzyko podyktowania rzutu karnego.