Polska myśl trenerska niedoceniana w polskiej piłce

Polska myśl trenerska niedoceniana w polskiej piłce

Dawno już minęły czasy w polskiej piłce nożnej, w których polskie zespoły trenowali tylko i wyłącznie polscy trenerzy. Nasza polska myśl trenerska była kiedyś szanowana i uznana na całym świecie, a przyczyniły się do tego ogromne sukcesy polskiej reprezentacji w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Były to też inne czasy pod względem politycznym, ale polska liga piłkarska miała się wtedy całkiem nieźle. Nie było jednak trenerów, którzy chcieliby trenować kluby w polskiej lidze, ponieważ nasza liga prezentowała poziom bardzo słaby. Nasza reprezentacja odnosiła sukcesy na międzynarodowych arenach, ale co z tego, kiedy w piłce ligowej panowała polityka na całego. Polityka, która w tamtych czasach była wyjątkowo uciążliwa dla wszystkich. Wtedy jednak kibicom piłki ligowej nawet się nie śniło, że jakiś zagraniczny trener mógłby prowadzić polski klub piłkarski. Sama piłka nożna w Polsce do końca dwudziestego wieku była w stanie gorszym aniżeli opłakany.
Dzisiaj jest już zupełnie inaczej, chociaż nadal nasza rodzima liga piłkarska nie cieszy się jakimś większym uznaniem. Dzisiaj jednak w piłce liczą się przede wszystkim pieniądze. W latach sukcesów polskiej reprezentacji piłkarze chcieli grać w piłkę choćby i za darmo, ale gra była spełnieniem marzeń z dzieciństwa. Natomiast dzisiaj wszystko robi się za ogromne pieniądze, chociaż nie jest to równoznaczne z robieniem tego dla pieniędzy. Zatem niektóre polskie kluby z najwyższej klasy rozrywkowej jest dzisiaj stać na to, żeby sobie zatrudnić trenera z nazwiskiem wyrobionym i uznanym w zachodniej Europie. Obcokrajowcy nie wzbraniają się przed pracą w polskich klubach ponieważ płacą one bardzo przyzwoite pieniądze a życie w Polsce jest po prostu śmiesznie tanie przy pensjach, jakie trzeba zapłacić zagranicznym trenerom.
I tak dzisiaj polska myśl trenerska w piłce ligowej przegrywa, przynajmniej pozornie, z myślą trenerską zachodnioeuropejską. Chociaż jak pokazują przykłady ostatnich miesięcy, w których zagraniczny trener okazał się prawdziwą kpiną w jednym z polskich klubów, to chyba nie zawsze okazuje się sukcesem. Polscy trenerzy zaczęli się również bardzo mocno cenić, wobec czego gaże i wynagrodzenia dla polskich trenerów też nie należą do najmniejszych. Może dlatego polskie kluby wolą trochę dołożyć każdego miesiąca i zatrudnić trenera z jakimś znanym w Europie nazwiskiem. Trudno powiedzieć, ponieważ w żaden sposób nie można powiedzieć, żeby polscy trenerzy byli gorsi od zagranicznych. Widać to jak na dłoni po polskiej drużynie narodowej, której trenerem jest Polak. Odnosimy sukcesy i małymi kroczkami idziemy stale do przodu czyniąc przy tym niebywałe postępy na każdym polu. Polska reprezentacja ma selekcjonera z najwyższej półki, dzięki czemu gramy z meczu na mecz lepiej, ładniej i efektowniej. Wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku i z niemiecką precyzją a przecież nasz trener to Polak z krwi i kości. W związku z czym nie pozostaje nic innego jak czekać, aż piłka klubowa również zacznie ufać polskim trenerom mającym pomysł na swoją pracę. Dobry trener to tylko i wyłącznie taki trener, który ma na swoją pracę naprawdę dobre know how.