Siła ligi piłkarskiej może być mierzona wieloma różnymi wskaźnikami. Bez wątpienia notowania UEFA są najbardziej adekwatne i to one w dużej mierze decydują o tym, które kraje otrzymują jaką liczbę miejsc w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Im silniejsza liga, tym więcej zespołów z niej może awansować jeśli nie bezpośrednio do tych turniejów, to na drodze eliminacji. Najlepsze ligi jak hiszpańska i liga niemiecka mogą umieścić w Lidze Mistrzów bezpośrednio trzy najlepsze zespoły na koniec sezonu. To oznacza, że nie tylko mistrzostwo i wicemistrzostwo kraju daje przywilej gry w najważniejszych rozgrywkach pucharowych Europy. O tym, że właśnie liga niemiecka w ostatnich latach poczyniła największy wzrost i uzyskała kolejne miejsce w tych rozgrywkach nie było zasługą wyjątkowych układów czy nielegalnych zachowań ze strony niemieckiej federacji piłkarskiej.
Zmiana organizacyjna w Bundeslidze doprowadziła do wytworzenia się w Niemczech bardzo dobrej organizacji klubowej i chociaż na efekty trzeba było czekać blisko dziesięć lat – przeciętne zespoły Bundesligi są w stanie rywalizować często z najlepszymi klubami z innych krajów. To sprawia, że daleko zachodzące w pucharach drużyny zyskiwały dla swojej ligi punkty do rankingu. Te punkty sprawiły, że liga niemiecka może dzisiaj swobodnie umieścić w najważniejszych rozgrywkach klubowych nawet siedem swoich zespołów. Trzy pierwsze otrzymują prawo gry w Lidze Mistrzów, czwarty może zagrać w eliminacjach do tych rozgrywek. Zespoły z miejsc od piątego do siódmego występują natomiast w Lidze Europy i przeważnie na wszystkich tych frontach radzą sobie bardzo dobrze.
Wiele krajów, które chcą dzisiaj mieć taką silną i dobrze zorganizowaną ligę piłkarską jak liga niemiecka, starają się prowadzić podobną politykę, jaką zainicjował dekadę temu niemiecki związek piłkarski. Bez wątpienia jednak Bundesliga jest dzisiaj w miejscu, w jakim się znajduje, także dzięki wielkiemu potencjałowi ludzkiemu. Obecnie liga niemiecka może pochwalić się największą frekwencją spośród wszystkich lig. Stadiony nawet w średnich niemieckich miastach zapełniają się przynajmniej w dziewięćdziesięciu procentach na prawie każdym meczu. Z kolei takie kluby jak Borussia Dortmund i Bayern Monachium od wielu lat sprzedają bilety na wszystkie miejsca na swoich wielkich stadionach i mają wsparcie kibicowskie nie mniejsze niż FC Barcelona czy Real Madryt. W zasadzie to niemieckie kluby przejęły po upadających angielskich legendach miejsce w europejskiej elicie. Podczas gdy przedstawiciele Premier League bardzo rzadko wychodzą z grupy, niemieckie zespoły są w stanie z powodzeniem dochodzić do ćwierćfinałów i półfinałów.
Bardzo ważnym aspektem odróżniającym twór, jakim jest liga niemiecka od pozostałych lig w regionie, jest bardzo duże znaczenie przygotowania fizycznego. Wysoki pressing przez większość spotkań prezentują tutaj prawie wszystkie kluby, a to wymaga od zawodników bardzo dużego wybiegania. Jednocześnie liga niemiecka gwarantuje dużo strzelonych goli i wyrównany poziom. W odróżnieniu od ligi hiszpańskiej, gdzie dominują trzy zespoły, następne trzy są zawsze na kolejnych miejscach, a cała reszta jest bardzo przeciętna – liga niemiecka gwarantuje zacięte i emocjonujące spotkania nawet przy meczu między trzecim a trzynastym zespołem w tabeli. Ta stała rywalizacja przekłada się na doskonalenie nie tylko organizacyjne, ale również inwestycje w młodzież i szkolenie sekcji juniorskich. Niemieckie kluby chętnie inwestują w młodzież, prowadzą skauting w krajach dopiero rozwijających się piłkarsko i chętnie sprowadzają zza granicy utalentowanych młodzików. Dla wielu zawodników z Polski chociażby to właśnie Bundesliga stanowiła trampolinę dla kariery, dla innych stanowiła ostateczny cel i najwyższe osiągnięcie w zawodowym życiu. Jedno jest pewne, dzięki swoim środkom finansowym, sukcesom sportowym oraz niewątpliwie wysokiemu poziomowi organizacyjnemu, niemieckim klubom na rynku transferowym odmawiają dzisiaj już tylko bardzo nieliczni zawodnicy.